kategoria: Budownictwo
9 lipiec 2024

Podpisano umowę na budowę stadionu lekkoatletycznego i skateparku

zdjęcie: Podpisano umowę na budowę stadionu lekkoatletycznego i skateparku / v16106259
v16106259
Na początku 2026 r. w Jaworznie powinien być gotowy nowy stadion lekkoatletyczny oraz skatepark. We wtorek przedstawiciele urzędu miasta i wykonawcy podpisali umowę na realizację inwestycji. Budowa obu obiektów ma kosztować prawie 54 mln zł.
REKLAMA

Stadion lekkoatletyczny ma powstać w miejscu dotychczasowego boiska Azotanii Jaworzno przy ul. Stanisława Moniuszki. Zgodnie z koncepcją musi spełniać minimum wymogi kategorii 5A Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a więc umożliwiać organizację krajowych mistrzostw w biegach długich oraz mityngów ogólnopolskich, a także spełniać wymagania stawiane boiskom piłkarskim na poziomie III ligi przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Zakres robót przewiduje m.in. budowę płyty boiska o wymiarach 100 na 64 m, bieżni o długości 400 m z co najmniej sześcioma torami, dwóch bieżni prostych o długości 110 m z ośmioma i sześcioma torami, rowu z wodą do biegu z przeszkodami, dwóch skoczni do skoku w dal i trójskoku, skoczni do skoku wzwyż, skoczni do skoku o tyczce, rzutni do rzutu dyskiem i młotem, rzutni do rzutu oszczepem i rzutni do pchnięcia kulą.

Poza tym w zamówieniu znalazły się m.in. strefa rozgrzewkowa, oświetlenie, szatnie, zadaszenie zimowego lodowiska, trzy korty tenisowe o nawierzchni z mączki ceglanej, trybuny oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią o wymiarze 40 na 20 m.

„Mamy plan rozwoju lekkiej atletyki w mieście. Dziś w strukturach sekcji mamy prawdziwe talenty, które nie mają odpowiednich warunków do rozwoju. Trenują w obiektach szkolnych, w innych miastach, aby dać im szansę. Jestem przekonany, że kiedy taki obiekt będą mieli pod ręką, dostępny przez cały czas, to nie tylko te dzisiejsze talenty się rozwiną, ale i przyciągniemy nowe do sekcji lekkoatletycznej” – powiedział dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Jaworznie Sebastian Kuś podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Natomiast skatepark ma powstać w miejscu istniejącego boiska w Parku Podłęże. W koncepcji wyszczególniono 21 przeszkód, które powinien zawierać. Podzielono je na kilka sekcji w zależności od poziomu trudności i przeznaczenia.

„W projekcie uspołecznionym +Jaworzno w dyskusji+ spotykaliśmy się z mieszkańcami (…) Wspólnie z nimi ustaliliśmy, jakie potrzeby w zakresie stadionu lekkoatletycznego i skateparku będziemy mogli zrealizować. Wynegocjowaliśmy, wydaje się, że jak na ten obszar, możliwie najlepsze rozwiązania, upychając wszystko, co będzie potrzebne” – ocenił prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Wykonawcą inwestycji jest Budimex S.A. Firma ma sześć miesięcy na zaprojektowanie obu obiektów oraz kolejnych dwanaście miesięcy na ich wybudowanie. Zgodnie z założonym harmonogramem stadion lekkoatletyczny i skatepark powinny być gotowe na początku 2026 r.

Zwycięska oferta złożona w przetargu to prawie 54 mln zł. Z tego 30 mln zł wynosi dofinansowanie przyznane w październiku 2023 r. z Funduszu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Programu Polski Ład.(PAP)

pato/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Jaworzno
23.6°C
wschód słońca: 04:45
zachód słońca: 20:51
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Jaworznie

kiedy
2024-07-16 19:00
miejsce
Libiąskie Centrum Kultury, Libiąż,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-09 19:00
miejsce
Jazz Club Muzeum, Jaworzno,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-21 16:00
miejsce
Młodzieżowy Dom Kultury im....
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-22 15:30
miejsce
Młodzieżowy Dom Kultury im....
wstęp biletowany